Jaką matę do jogi wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą czy ćwiczysz już od jakiegoś czasu, przychodzi taki moment, że zaczynasz się rozglądać za pierwszą (lub kolejną) matą do jogi. Nasze ciała i umysły są wyjątkowe, podobnie jak nasze potrzeby i preferencje co do maty. Twoja znajoma może zachwycać się swoją nową korkową matą, ale Tobie może ona zupełnie nie przypasować.

Jeśli masz zamiar spędzać dużo czasu na macie, warto poświęcić chwilę i wybrać taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Poniżej przedstawiam kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem pierwszej bądź kolejnej maty do jogi. Cena nie zawsze jest wyznacznikiem i najdroższa mata wcale nie musi być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Materiał i tekstura

Wybierając matę, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Maty do jogi produkowane są z różnych materiałów, takich jak PVC, naturalna guma, korek, juta czy mikrofibra. Maty z naturalnych materiałów są bardziej przyjazne dla środowiska, ale mogą być droższe.

Materiał, z którego wykonana jest mata powinien zapewnić odpowiednią przyczepność, aby nie ślizgać się na niej podczas praktyki. Wybierając matę, zwróć uwagę na to, czy jest ona antypoślizgowa i czy posiada dobrą przyczepność do podłogi. Jednak pamiętaj, że inaczej będzie to wyglądało u osób, które mają skłonność do pocenia się, a inaczej u tych, którzy mają wiecznie suche dłonie i stopy. Nie ma jednej uniwersalnej maty, która każdemu będzie odpowiadała, dlatego przed zakupem warto przetestować maty wykonane z różnych materiałów.

Grubość i rozmiar

Jednym z istotniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru maty do jogi, jest grubość. Najlepiej wybrać matę o grubości od 5 do 8 mm, aby zapewnić odpowiednie wsparcie i amortyzację podczas ćwiczeń. Natomiast jeśli lubisz podróże, warto rozejrzeć się za cieńszą matą, aby po złożeniu nie zajmowała zbyt wiele miejsca w walizce.

Rozmiar maty do jogi również jest ważny. Najlepiej wybrać matę, która jest wystarczająco długa i szeroka, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń. Standardowe rozmiary to około 183 cm x 61 cm, ale sporo firm proponuje także dłuższe i szersze maty do jogi.

Design

Lubimy mieć rzeczy, które cieszą oko, jednak grafika na macie może również być pomocna w naszej praktyce. Jeśli jesteś osobą początkującą warto wybrać matę, która posiada wzór z różnymi liniami pomocniczymi idealnie sprawdzającymi się przy prawidłowym ustawieniu stóp w pozycji wojownika lub trójkąta. Moja pierwsza mata była marki adidas i miała 3 paski biegnące wzdłuż przez jej środek. Uwierzcie mi, że było to bardzo pomocne.

Ważne jest, aby wybrać matę do jogi, która zapewni Ci odpowiednie wsparcie, przyczepność i wygodę podczas praktyki. Zwróć uwagę na grubość, materiał, rozmiar oraz antypoślizgowe właściwości, a także na swoje preferencje estetyczne.

About the author

Trenerka uważności oraz metod relaksacyjnych. Wspieram w poszukiwaniach spokoju, ukojenia i harmonii, bo wierzę, że od spokoju wszystko się zaczyna.

Zostaw komentarz

Joganka

Miło Cię widzieć!
Mam na imię Ania, a Ty znajdujesz się właśnie na moim blogu poświęconym technikom relaksacyjnym oraz holistycznemu podejściu do życia łączącym ciało, umysł i duszę. Wspieram w poszukiwaniach spokoju, ukojenia i harmonii, bo wierzę, że od spokoju wszystko się zaczyna.

Najnowsze wpisy

Kategorie