Jak zacząć medytować? Kilka prostych wskazówek

Medytować może każdy, ale nie każdy ma świadomość, że to całkiem prosta praktyka. Oczywiście początki bywają różne, dlatego w tym wpisie przedstawiam Ci krótką instrukcję i wskazówki, dzięki którym zaczniesz medytować choćby dzisiaj.

Czym jest medytacja?

Medytacja to nic innego jak trening umysłu prowadzony w celu jego usprawnienia lub innego dobroczynnego skutku (np. zrelaksowania się). Praktyka ta nie ma na celu pozbycia się myśli, a jedynie ich uświadomienie sobie i nabranie dystansu.

Technik medytacji jest całkiem sporo, jedne są łatwiejsze inne trudniejsze. Każdy na pewno znajdzie jakąś odpowiednią dla siebie. Na początek fajnie skorzystać z medytacji prowadzonych, których znajdziesz pełno na YouTube. Jednak jeśli ten etap masz już za sobą albo chciałabyś od razu spróbować medytacji na własną rękę to zapraszam do lektury.

Medytacja – jak zacząć?

Na początek proponuję Ci bardzo podstawową praktykę medytacji oddechu. To taka technika, podczas której skupiamy naszą uwagę na wdechach i wydechach, obserwując powietrze poruszające się w naszym ciele.

⫸ CZAS

Przede wszystkim zaplanuj sobie czas na medytację. Na początek może to być 5-10 minut, chociaż jeśli będą 2 to też będzie dobrze, ważne jest, aby robić to regularnie. Jeśli to możliwe, staraj się medytować o tej samej porze każdego dnia, pomoże Ci to zbudować nawyk i wprowadzić medytację do swojego codziennego harmonogramu. A jeśli z jakiegoś powodu musisz opuścić dzień, nie bądź dla siebie zbyt surowy – po prostu spróbuj wrócić do swojej rutyny następnego dnia.

⫸ MIEJSCE

Znajdź sobie spokojny kącik. Nie musi być idealnie cicho, ale niech będzie to miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie i chcesz do niego wracać. Wyłącz wszystkie rozpraszacze i włącz tryb samolotowy albo nocny w telefonie.

⫸ POZYCJA

Usiądź wygodnie na podłodze, na poduszce albo na krześle. Wyprostuj plecy, rozluźnij ramiona i zamknij oczy. Jeśli czujesz, że ciężko Ci będzie wytrzymać kilka minut z prostym kręgosłupem możesz się także położyć na plecach.

⫸ ODDECH

Niech oddech będzie Twoją kotwicą w chwili obecnej. Postaraj się koncentrować uwagę na każdym wdechu i każdym wydechu. Podążaj za odczuciami z ciała, które pojawiają się podczas oddechu. Pozwól sobie na praktykę bycia tu i teraz. 

⫸ MYŚLI

Nie zawsze będzie łatwo – myśli i emocje będą często porywać Twoją uwagę. Staraj się za nimi nie podążać, zaakceptuj, że tak czasami będzie i ze spokojem wracaj do obserwacji oddechu. Rozproszenie uwagi podczas medytacji jest nieuniknione i jest jednym z największych zmartwień początkujących – ale nauka radzenia sobie z rozproszeniem jest istotną częścią tego procesu.

Kiedy odmierzony czas minie powoli otwórz oczy. Poświęć chwilę i zwróć uwagę na to, jak teraz czuje się Twoje ciało. Zwróć uwagę na swoje myśli i emocje. To wszystko! ✧ ⁣

Regularna medytacja kluczem do sukcesu

Pamiętaj, że medytacja to praktyka, która może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia, ale wymaga regularności i cierpliwości. Nie oczekuj szybkich efektów, ale zadbaj o systematyczność, która pozwoli Ci na osiągnięcie pozytywnych zmian w samopoczuciu i zdrowiu.

Jeśli masz coś do dodania lub jakieś pytania dotyczące początków praktyki medytacji to zapraszam do dyskusji w komentarzach ⇩

About the author

Trenerka uważności oraz metod relaksacyjnych. Wspieram w poszukiwaniach spokoju, ukojenia i harmonii, bo wierzę, że od spokoju wszystko się zaczyna.

Powiązane wpisy

Zostaw komentarz

Joganka

Miło Cię widzieć!
Mam na imię Ania, a Ty znajdujesz się właśnie na moim blogu poświęconym technikom relaksacyjnym oraz holistycznemu podejściu do życia łączącym ciało, umysł i duszę. Wspieram w poszukiwaniach spokoju, ukojenia i harmonii, bo wierzę, że od spokoju wszystko się zaczyna.

Najnowsze wpisy

Jaką matę do jogi wybrać? Na co zwrócić uwagę?
20 listopada 2022
Potęga rytuałów. Dlaczego są tak ważne?
3 listopada 2022
Kąpiele leśne. Shinrin yoku
Kąpiele leśne. Czym są i dlaczego warto je praktykować?
15 września 2022

Kategorie